Korrupsioni në Morinë: “Një kafe”, eurot në pasaportë, policët zhdukin nga TIMS pasagjerin

Kalimi i makinave të pa zhdoganuara dhe i personave pa teste anti COVID dhe vaksinë në kufi, janë disa nga…

Kurti për gjetjet e “Transparency International”: Lufta jonë ndaj korrupsionit dha rezultatet e para

Një ditë pas publikimit të raportit për Indeksin e Percepsionit të Korrupsionit që publikohet çdo vjet nga organizata Transparancy International,…

“Do ta luftojmë krimin në çdo cep e skutë”, thotë Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, të martën, përmes një postimi ka theksuar se Qeveria “Kurti”, është duke mbajtur…

Haxhiu pas raportit të “Transparency International”: Lufta kundër korrupsionit po vlerësohet ndërkombëtarisht

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka reaguar pas publikimit të raportit të Organizatës ndërkombëtare “Transparency International”, e cila nga 180…

Edhe Von Cramon e uron Kosovën për luftimin e korrupsionit

Pas ambasadorin gjerman, Jorn Rohde, edhe Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon i është gëzuar përparimit të…

Ambasadori gjerman lavdëron për luftimin e korrupsionit: Kosova ka shënuar dukshëm progres në këtë fushë

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde e ka quajtur lajm të mirë për Kosovën, progresin që kjo e fundit ka bërë në…

Miftaraj: Në kohën e Lumezit u mbyllën 70 për qind të lëndëve për korrupsion

Drejtori ekzekutiv i IKD-së, Ehat Miftaraj, ka thënë se në kohën e Kryeprokurorit Aleksander Lumezi, 70 për qind të lëndëve…

Dy hetuesit policorë të Krimeve Ekonomike mbrohen në heshtje për korrupsion

Në Gjykatën Themelore në Prishtinë, në seancën e së hënës, dy hetuesit policorë Lutfi Menxhiqi dhe Lavdim Osmani, të akuzuar…

Kosova ‘e kapluar’ nga korrupsioni, Vetingu në horizont

Stagnimi në sistemin e drejtësisë vazhdon të jetë prezent në Kosovë. Një gjë e tillë theksohet në gjitha raportet ndërkombëtare…

“Sundimi i dobët i ligjit vijon si faktori kryesor që i kontribuon korrupsionit në Kosovë”

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë në bashkëpunim me Programin e Drejtësisë Komerciale të USAID kanë publikuar studimin e katërt mbi…