A po “falimenton” gastronomia në Kosovë, Sogojeva: Gjatë pandemisë ka pësuar nokaut

Pandemia, rritja e çmimeve të produkteve esenciale dhe lufta në Ukrainë janë disa nga shkaktarët që i vendosën dryrin shumë…

Çka ndodhi me mjekët e infermierët e angazhuar në pandemi, flasin nga sindikata

Përhapja e shpejtë e Covid-19 shtoi edhe nevojë për angazhimin e mjekëve dhe infermierëve në të gjitha nivelet e sistemit…

Haradinaj vaksinohet me dozën e tretë: Kjo ëhtë mbrojtja kryesore ndaj pandemisë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka njoftuar të mërkurën se është vaksinuar me dozën e tretë kundër COVID-19, raporton Gazeta…

Kurti për gjendjen e rëndë me pandeminë: Arma e vetme mbetet vaksinimi dhe respektimi i masave

Kryeministri Albin Kurti, në mbledhjen e sotme të Qeverisë ka folur për gjendjen e rëndë që është krijuar në vend…

Dy mijë e 832 raste pozitive me COVID në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit është shënuar numri më i lartë i…

Austria sërish pjesë e listës së vendeve me rrezik nga pandemia

Vitin e kaluar më sakt në muajin dhjetor, Austria ishte hequr nga lista e vendeve me rrezik nga pandemia. Qeveria…

IKShPK apelon qytetarët të shmangin grumbullimet: Situata me pandeminë mund të përkeqësohet edhe më shumë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka thënë se situata epidemiologjike mund të përkeqësohet edhe më shumë ditët…

Pandemia shuan mbi 1000 mijë biznese në Kosovë

Pandemia COVID-19 ndikoi që shumë biznese të falimentojnë, derisa edhe pronarët e lokaleve të ndryshme mbetën të izoluar duke u…

MSH përjashton përsëri AKK-në nga Komiteti për Koordinimin dhe Vlerësimin e situatës me pandeminë COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka përjashtuar përsëri Asociacionin e Komunave të Kosovës nga Komiteti për Koordinimin dhe Vlerësimin e situatës me…

Pandemia COVID, rreth tre mijë biznese u mbyllën gjatë kësaj kohe

Pandemia COVID-19 ndikoi që të mbyllen rreth 3000 biznese në Kosovë në dy vitet e fundit. Ndërsa vetëm në vitin…